Psikolog’dan velilere ders

Harika Çocuk Akademisi, velileri Psikolog Fatma Yağcı ile buluşturdu. Fatma Yağcı velilere, aile çocuk ilişkisi hakkında bilgilendirirken, ailelerin çocuklara nasıl dokunabileceğini anlattı. Çocukları sosyal bir ortamda yetiştirmeye oldukça önem veren harika çocuk akademisi bununla yetinmiyor ve akademide öğrenim gören çocukların velilerini de çocukların nasıl yetiştirilmesi gerektiği konusunda bilgilendirmeye önem veriyor. Değerli çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiği konusunda velilerin yetkinliğine önem veren harika çocuk akademisi, velilerle sık sık toplantılar gerçekleştiriyor.

ÇOCUKLARINIZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN

Velilere çocuğun dünyaya ne için getirildiğinin oldukça önemli olduğundan bahseden Psikolog Fatma Yağcı, “Herkes topluma ve kendine faydalı bir insan yetiştirmek istiyor diye bir kaygı yok. Ben gelecekte bana baksın diye bir çocuk doğurmuşsam otomatik olarak bilinçaltı buna yönelik hareket etmeye başlıyor. Bu dünyaya neden çocuk doğuruyorlar? Devletin verdiği maaş için 6. çocuğunu doğuran kadınlar var. Çocuklar çok eğlenceli varlıklar. Hiç beklenmedik cevaplar alabiliyorsunuz. Gerçekten çok eğlenceli vakitler geçirebiliyorsunuz.”

DEĞERLİLİK İLE YETERLİLİK KAVRAMLARINA DİKKAT!

Ebeveynlerin çocuklarına nasıl dokunmaları gerektiğini çok iyi bilmeleri ve onlarla kaliteli zamanlar geçirmeleri gerektiğinin üstünde duran Fatma Yağcı, “Canım oğlum deyip çocuğa dokunmak gerçekten dokunmak değildir. Kaliteli zaman ayrıca çalışılması gereken bir kavramdır. Derslerde de 40 dakikalık zamanın 20 dakikası kaliteli zamandır. Bu kaliteli zaman içerisinde çocuğa dokunabilmek gerekiyor. Hepimizin çocuğu değerlidir. Değer kavramını doğru şekilde adlandırmak lazım. Değerli çocuk yetiştirme kaygısından anladığımız ne yazık ki çoğu zaman yeterli çocuk yetiştirmek oluyor. Değerlilik ile yeterlilik konusunu iyice ayırarak çocukları yeterlilik kavramına göre değil de değerlilik kavramına önem vererek yetiştirmek gerekiyor. Değeri ve yeterliliği ölçülü tutmak gerekiyor. Ancak böyle şartlar altında yetişen çocuklar yaşamın içinde dans etmeyi becerebiliyorlar.” ifadelerinde bulundu. Velilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda aileler, Harika çocuk Akademisi’nin bu tür etkinliklerinden son derece memnuniyet duyduklarını belirttiler.