harikacocukadademisilogo

Psikolog’dan velilere ders

Harika Çocuk Akademisi, velileri Psikolog Fatma Yağcı ile buluşturdu. Fatma Yağcı velilere, aile çocuk ilişkisi hakkında bilgilendirirken, ailelerin çocuklara nasıl dokunabileceğini anlattı. Çocukları sosyal bir ortamda yetiştirmeye oldukça önem veren harika çocuk akademisi bununla yetinmiyor ve akademide öğrenim gören çocukların velilerini de çocukların nasıl yetiştirilmesi gerektiği konusunda bilgilendirmeye önem veriyor. Değerli çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiği konusunda velilerin yetkinliğine önem veren harika çocuk akademisi, velilerle sık sık toplantılar gerçekleştiriyor.

 

ÇOCUKLARINIZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN

 

Velilere çocuğun dünyaya ne için getirildiğinin oldukça önemli olduğundan bahseden Psikolog Fatma Yağcı, “Herkes topluma ve kendine faydalı bir insan yetiştirmek istiyor diye bir kaygı yok. Ben gelecekte bana baksın diye bir çocuk doğurmuşsam otomatik olarak bilinçaltı buna yönelik hareket etmeye başlıyor. Bu dünyaya neden çocuk doğuruyorlar? Devletin verdiği maaş için 6. çocuğunu doğuran kadınlar var. Çocuklar çok eğlenceli varlıklar. Hiç beklenmedik cevaplar alabiliyorsunuz. Gerçekten çok eğlenceli vakitler geçirebiliyorsunuz.”

 

DEĞERLİLİK İLE YETERLİLİK KAVRAMLARINA DİKKAT!

 

Ebeveynlerin çocuklarına nasıl dokunmaları gerektiğini çok iyi bilmeleri ve onlarla kaliteli zamanlar geçirmeleri gerektiğinin üstünde duran Fatma Yağcı, “Canım oğlum deyip çocuğa dokunmak gerçekten dokunmak değildir. Kaliteli zaman ayrıca çalışılması gereken bir kavramdır. Derslerde de 40 dakikalık zamanın 20 dakikası kaliteli zamandır. Bu kaliteli zaman içerisinde çocuğa dokunabilmek gerekiyor. Hepimizin çocuğu değerlidir. Değer kavramını doğru şekilde adlandırmak lazım. Değerli çocuk yetiştirme kaygısından anladığımız ne yazık ki çoğu zaman yeterli çocuk yetiştirmek oluyor. Değerlilik ile yeterlilik konusunu iyice ayırarak çocukları yeterlilik kavramına göre değil de değerlilik kavramına önem vererek yetiştirmek gerekiyor. Değeri ve yeterliliği ölçülü tutmak gerekiyor. Ancak böyle şartlar altında yetişen çocuklar yaşamın içinde dans etmeyi becerebiliyorlar.” ifadelerinde bulundu. Velilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda aileler, Harika çocuk Akademisi’nin bu tür etkinliklerinden son derece memnuniyet duyduklarını belirttiler.

AKALIN Harika Çocuk Akademisi Kurucu Müdürü Serap Akalın, öğretmenleri ve öğren-cileri ile birlikte Çocuk Yuvası Müdürü Ömer İnci’yi makamında ziyaret etti. Akalın Harika Çocuk Akademesi öğrencileri, yuvadaki çocuklara hediye verip, oyun oynadılar. Akalın, yapılan ziyaretin çok önemli olduğunu belirterek, “çocuklarımıza değerlerimiz adı altında iyilik, yardımseverlik, merhamet ve paylaşma duygusunu vermeye çalışıyoruz. Böylece erken çocukluk döneminde bu olumlu duyguları gelişen çocukların ileriki yaşamlarında yararlı ve duyarlı bir birey olarak toplumda yer aldıklarına inanıyoruz. Bu mutlu günü geçirmelerine vesile olan ve yardımda bulunan tüm duyarlı velilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Akalın Harika Çocuk Akademisi, bir ilke imza atarak, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü ile eğitim anlaşması yapmaya hazırlanıyor. Gaziantep’te ilk kez yapılacak olan anlaşmada, bugün Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul öncesi öğretim üyelerinden oluşan doçentler gelerek inceleme yapacak.

 

Verdiği eğitimle dikkat çeken Akalın Harika Çocuk Akademisi, önemli bir ilke imza attı ve Boğaziçi Üniversitesi ile eğitim anlaşması yaptı. Akademi öğretmenlerine eğitim, öğrencilere eğitim programı düzenleyecek olan Üniversite görevlileri, bir yıl boyunca çalışma yapacak. Heyet iki günlük Gaziantep ziyaretinde bilgi alacak. Anlaşma çerçevesinde eğitimler ingilizce ağırlıklı olacak,  seminerler ve eğitim verilecek..

Akalın Harika Çocuk Akademisi, önemli bir hamle yaparak Boğaziçi Üniversitesi’yle anlaştı. İstanbul’dan gelen akademisyenler önümüzdeki eğitim – öğretim yılı için çalışmalara başladı. İlk kez Gaziantep’e gelen akademisyenler, Akalın Harika Çocuk Akademisi’ne hayran kaldı. Akademisyenler, “Gaziantep’e gelmek ve bu akademide bulunmak için önemli bir fırsattı. Buradan çok şey öğreneceğimiz kesin” dedi.

 

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr Ayşegül Wise, Mine Güven ve Zeynep Erdiller Akın, akademide ön inceleme yaptı. Hafta sonunu Akalın Harika Çocuk Akademisi’nde geçiren akademisyenlerden Doç. Dr. Ayşegül Wise, “Bu akademide eğitimcilerin yer alması bizim için önemli bir artı. Akalın ailesinin bizi bulması,  bizi Gaziantep’e taşımak istemesi bizim için bulunmaz bir fırsattı” dedi.

 

HEDEFLERİMİZ VAR

Wise, Gaziantep’e geldikleri ilk günden itibaren eğitim misyonu üzerine görüşmeler yaptıklarını dile getirdi. “Akalın Harika Çocuk Akademisi’nin işi hakkıyla yaptıklarını gördük” diyen Wise, “Bu kadar istekli bir akademinin olması bizi inanılmaz heyecanlandırdı. Her şeyden önce hedeflerimiz var. Öncelikle, gerek çocuklar, gerek eğitmenler ve gerekse de velilerle ilgili çalışmalar yapacağız. Onlara ve geniş kitlelere hitap edecek seminerler düzenleyeceğiz. Program üzerinde çalışacağız. En önemli artımız İngilizce olacak. İngilizceyi çocuklarımıza taşıyacağız ve aylık ziyaretlerimizle bunu hayata geçireceğiz” diye konuştu.

 

ÇOK ŞEY ÖĞRENECEĞİZ

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü Akademisyenlerinden Yrd. Doç Dr. Mine Güven ve Zeynep Erdiller Akın ise, yoğun eğitim trafiğine başladıklarını belirterek, “Bizim bugüne kadar edindiğimiz tüm bilgi ve birikimlerin herkese açık olmasını istedik. Burayı da  kendimize kaynak olarak görüyoruz. Akademisyenlerin, önemli eğitim kurumlarından kopmadığını ortaya koyuyoruz. Bizim buradan öğreneceğimiz çok şey var. Uzun soluklu eğitim için start verdik. Biz biranlamda herkesime Boğaziçi Üniversitesi’nin İstanbul’dan ibaret olmadığını göstermek istiyoruz. Akalın Harika Çocuk akademisi ise bize çok iyi misyon oldu. Eğitim kökenli bir ailenin açtığı kurumla çalışma bizi kamçıladı” dedi.

 

BOĞAZİÇİ’NİN RUHUNU

GAZİANTEP’E TAŞIYACAĞIZ

Akalın Harika Çocuk Akademisi Müdürü Duygu Akalın Bulguroğlu ise, Boğaziçi Üniversitesi’nin kültürünü ve ruhunu Gaziantep’te okul öncesi eğitime taşımayı hedeflediklerini söyledi. 150 yıllık köklü geçmişe ve ıspata muhtaç olmayan eğitim kalitesiyle gençliğin ödüle olan Boğaziçi Üniversitesi’yle anlaşma yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Bulguroğlu, “Gaziantep’te okul öncesi eğitimin kalitesini artırmak ve bu işi akademik temellerden yoksun, gelişi güzel programlarla yapan kurumlardan farklılığımızı ortaya çıkarmak için bir takım araştırma yaptık. Yaptığımız çalışmalar sonucunda bizimle aynı heyecan ve motivasyona sahip Boğaziçi üniversitesi ile işbirliği kararı aldık. Üniversite ile yaptığımız işbirliği sadece okul öncesi eğitimle sınırlı kalmayacak. Bu bölümdeki öğrenciler ve araştırma görevlilerinin de yapacağı ziyaretler ve vereceği eğitimlerle Akalın Harika Çocuk Akademesi önemli adımlar atacak” dedi.

 

Leyla Özekşi Polat -30 Temmuz 2013

Gaziantep’te faaliyet gösteren Özel Akalın Harika Çocuk Akademisi, Boğaziçi Üniversitesi’yle eğitimde iş birliği yapacak. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Gaziantep’e gelerek akademinin alt yapısı hakkında bilgi aldı. 2 yıl sürecek işbirliği kapsamında akademinin öğretmenleri, çalışanları ve öğrenci velilerine yönelik eğitimler verilecek.

 

KALİTE YÜKSELECEK

Öğretim üyeleri Yard. Doç. Dr. Ayşegül Metindoğan ve Yard. Doç. Dr. Mine Göl Güven, akademinin başvurusu üzerine ilk kez bir okul ile bire bir çalışacaklarını belirterek, “Boğaziçi ülkemizin köklü bir eğitim kurumu. Kurumumuzun kazanımlarını burada akademi öğretmenleri, yöneticileri ve velilerle paylaşacağız. Burada verilen eğitimin kalitesinin yükseltilmesi noktasında iş birliği yapacağız” diye konuştu.

 

MEHMET BONCUK 02.08.2013

Akalın Harika Çocuk Akademisi  yeni öğretim yılına hızlı bir giriş yaptı. Geçtiğimiz aylarda Boğaziçi Üniversitesi ile eğitim anlaşması yapan Akademi ilk olarak Boğaziçili Akademisten Yrd. Doç. Dr. Mine Göl Güven , büyük bir katılımın olduğu söyleşide “Çocuklarla Olumlu İlişki ve Bağ Kurma Yolları” konusunda oldukça çarpıcı bilgiler verdi.

Sorumlu müdür Serap Akalın, yetişkin ve çocuk ilişkisinin irdelendiği sohbette çocukların gelişim özelliklerini bilmek ve bu konuda çocukları anlamaya çalışmanın çok önemli olduğunu belirtti.  Çocukları çok önemsediklerini ve değer verdiklerini söyleyerek, “Dolayısıyla sağlıklı iletişim teknikleri , ihtiyaç ve isteklerin tanımlanması , kuralların belirlenmesi ve uyulması konusunda velilerimizle birlikte bu yolda ilerlememiz gerekir. Her ay Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi okul öncesi doçentleri  Akalın Harika Çocuk Akademisine gelerek hem ögretmenlerimiz için hizmet içi eğitim, hem de velilerimizle eğitimle ilgili söyleşi yapacak” dedi.

ANNE VE BABALARA DAVET

Semirlerin süreceği akademide,  7 Eylül Cumartesi saat 14.00’da “Bebeklik ve Erken Çocukluk Döneminde Beyin gelişimi- Beyin gelişimine uygun Eğitim ve Öğretme Yöntemleri konusunda söyleşi yapılacak, Gaziantepli anne ve babaları davetli edildiği okulda, eğitimler sürecek.

Gelecegi bugünden şekillendirmenin önemini ve gelecegin mimarları olan çocuklarımızın degerini bilen Harika Çocuk Akademisi bu bilinçle yeni egitim yılına Bogaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Egitim Bölümü hocaları ile beraber yola çıktılar. Bu yıl uygulamaya başlanan programla, çocuklara deniyemler yaşatarak egiten ögreten High Scope(Bilgiyi yakalama ve özümseme) programını velilerle birlikte incelediler.Soru soran , soru sordukça özgürleştiren ve ögrenmekten keyif alan çocuklarının neler yaşadıklarını veliler yaparak yaşayarak deneyimlediler.

Bu sistemi tanıyan veliler yeniden çocuk olmak istediklerini belirttiler ve çocuklarında gözledikleri olumlu gelişimleri Doçent Dr. Mine Güven , sorumlu müdür Serap Akalın ve ögretmenlerle paylaştılar.Velilerimizle gerçekleştirilen bu egitim son derece neşeli ve keyifli geçti.Akalın egitimde vaatlerin sözde kalmaması ve ciddi çalışamalar yapılması gerektigini vurguladı.Harika çocuk akademisi veli toplantısı sonrası Doçent Dr. Mine Güven okul ögretmenleriyle Bogaziçi Üniversitesi  “Bilgiyi yakalama ve özümseme”programının uygulanmasını ve çocukların gelişimini birlikte degerlendirdiler. 

2013-2014 öğretim yılına hızlı bir giriş yapan AKALIN HARİKA ÇOCUK AKADEMİSİ, BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ile birlikte 18 Ocak Cumartesi günü, veli ve akademisyenlerin bir araya geldiği altıncı seminer ve atölye çalışmasını gerçekleştirdi.

Çalışmanın ilk bölümünde Prof.  Dr. Nalan Babur ve Doç Dr. Ayşegül Wise, pozitif ebeveynlik yöntemleri, okul öncesi dönemde bilişsel süreçler ve okuma yazma yeteneğinin hızla geliştirilmesi konularında sunumunu yaptı. Soru cevap bölümü ve ardından yapılan pratik çalışmalarla ebevynler etkinliğe interaktif bir şekilde dahil olma şansını elde ederek keyifli vakit geçirdiler. Gün sonunda, Akalın Harika Çocuk Akademisi çocuklarının daha iyi hizmet ve eğitim alabilmesi için öğretmenler ve okul yöneticilerinin de dahil olduğu hızlı bir eğitim maratonu böylelikle başarıyla tamamlanmış oldu. 

Çocukların potansiyellerini en verimli ve en yaratıcı şekilde gerçekleştirme hedefi taşıyan HARİKA ÇOCUK AKADEMİSİ, eğitimde vaatlerin sözde kalmaması için ciddi çalışmalar yapılması gereğini düşünmekte. Yaptığı organizasyonlar ile bu misyonu çocuk ve velilere benimsetme amacında olan HARİKA ÇOCUK AKADEMİSİ,  bundan sonra da yaşayarak deneyimleyen mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek için BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ile çalışmalarına tüm hızıyla devam edeceğini belirtiyor.

Instagram Hesabımız Çok Güzel!Sitemizden çıkmadan önce bir göz atmak istersiniz diye düşündük.
Sohbeti Başlat
Selamlar, Harika Çocuk ailesine katılmak ister misiniz?